Ułatwienia dostępu

        

 

W kwietniu 2023 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Staszic” działającym przy I LO im. ks. Stanisława Staszica oraz Stowarzyszeniem ,,Przystań ”, na mocy którego oba stowarzyszenia przystąpiły do realizacji projektu: ,,Program zatrudniania socjalnego na lata 2023 -2025. Edycja 2023”. W ramach projektu uczniowie naszego liceum rozwijają kompetencje przedsiębiorcze. Przede wszystkim kształcą umiejętności i postawy bardzo przydatne na rynku pracy ale też i w życiu codziennym.

17 października młodzi ludzie mieli możliwość poznać pracę baristy. Pod czujnym okiem pracowników hotelowej restauracji „Esencja” w hotelu ,,Artis” w Zamościu przygotowywali stanowisko pracy, parzyli kawę i podawali ją. Samodzielne wykonywanie zadań pozwoliło naszej młodzieży realistycznie ocenić własne mocne i słabe strony. Następnie odwiedzili Spółdzielnię Socjalną „Sami Swoi”, gdzie spotkali się z panią Barbara Farion - założycielką i prezes spółdzielni. Przy słodkim poczęstunku z czasów PRLu (ciastko + oranżada) pani prezes przybliżyła młodym ludziom realia funkcjonowania tego typu przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. Opowiedziała o programach realizowanych przez spółdzielnię i zaprosiła do odwiedzenia Muzeum PRL. Ostatnim punktem wizyty studyjnej był pobyt w innego typu Spółdzielni Socjalnej o nazwie ,,Brama Spotkań”. Tym razem nasi uczniowie zobaczyli miejsce, które przypadło im do gustu ze względu na charakter działalności, lokal i oczywiście sami założyciele zrobili niesamowite wrażenie, ponieważ pokazali, że nie zawsze na pierwszym miejscu są względy ekonomiczne. Założyciele opowiedzieli o genezie spółdzielni oraz poczęstowani pyszną pizzą i lemoniadą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali tak przyjemne i jednocześnie pożyteczne zajęcia zwłaszcza pani Sylwii Wójtowicz, która tak dokładnie trafiła w potrzeby młodych ludzi. Na pewno w niektórych głowach naszych licealistów, kiełkuje już pomysł na własną działalność gospodarczą.

 

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia