Ułatwienia dostępu

        

 

W dniach 10 – 15 marca 25 uczniów klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, wraz z opiekunami p. Katarzyną Dziumaga i p. Agnieszką Perkman, uczestniczyło w polsko-niemieckiej wymianie zorganizowanej we współpracy z Karl-Liebknecht Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą.

Nasza przygoda rozpoczęła się w niedzielny wieczór. Gdy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy przywitani przez uczniów i opiekuna szkoły partnerskiej. Wspólna kolacja była inauguracją niezapomnianych wrażeń, które towarzyszyły nam każdego kolejnego dnia pobytu. Pierwszy dzień spędziliśmy w Karl-Liebknecht Gymnasium, gdzie powitał nas dyrektor szkoły, przedstawiając ofertę edukacyjną placówki i możliwości podjęcia w niej nauki przez uczniów z Polski. Następnie wzięliśmy udział w kilku lekcjach i poznaliśmy historyczne mury szkoły. Po południu zwiedzaliśmy Frankfurt nad Odrą i Słubice, w ramach gry terenowej, która pokazała nam korzyści płynące z życia w dwumieście. Drugiego dnia eksplorowaliśmy Berlin. Zwiedziliśmy nie tylko najpopularniejsze atrakcje turystyczne, ale również zeszliśmy z utartego szlaku, by poznać mniej uczęszczane zakątki miasta wielu kultur. Pomimo zmęczenia po dniu pełnym wrażeń ostatnimi siłami rozegraliśmy turniej laserowego paintball’a.
W kolejnym dniu udaliśmy się do Brandenburga, gdzie nie tylko odwiedziliśmy historyczne zakątki miasta, ale również uczestniczyliśmy w warsztatach w Euthanasie-Gedenkstätte (Miejscu Pamięci Ofiar Nazistowskiej Eutanazji), w czasie których uczniowie zostali zapoznani ze szczegółami programu Akcja T4 realizowanego w III Rzeszy. Momentem kulminacyjnym naszego wyjazdu był dzień czwarty. Wtedy to udaliśmy się ponownie do Berlina, aby uczestniczyć w warsztatach w Instytucie Pileckiego. Szczególnie ważnym dla nas wydarzeniem było spotkanie z pochodzącym z ziemi hrubieszowskiej ambasadorem RP – Dariuszem Pawłosiem, który w swoim przemówieniu do młodzieży z obu państw pogratulował udziału w projekcie i wyraził nadzieję na dalszą współpracę. Ostatniego dnia w promieniach wiosennego słońca dokonaliśmy podsumowania wyjazdu oraz otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa.
Udział w projekcie okazał się być wspaniałą przygodą, dzięki której nie tylko udoskonaliliśmy umiejętności językowe, ale również poznaliśmy wspaniałych ludzi, ich kulturę, tak bliską nam, a jednak odmienną. Przełamaliśmy bariery stając się bardziej otwartymi na otaczający nas świat. Z niecierpliwością czekamy na kwietniową rewizytę.

Dziękujemy Deutsch-Polnisches Jugendwerk Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za dofinansowanie projektu.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia